Skip navigation

Faculty Senate

Faculty Senate

Faculty Senate

Faculty Awards

John Evans Professorship

Past Recipients
  • 1990-1991: Marshall Haith, Psychology and David Murcray: Physics & Astronomy
  • 1991-1992: Ved Nanda,Law
  • 1992-1993: Thomas Drabek, Sociology and Susan Harter, Psychology
  • 1993-1994: J. Donald Hughes, History and Steve Carpenter: Physics & Astronomy
  • 1994-1995: Frank E. X. Dance, Human Communications
  • 1995-1996: Sarah M. Nelson, Anthropology
  • 1996-1997: Joint Award—Sandra S. Eaton, Chemistry & Biochemistry and Gareth R. Eaton, Chemistry & Biochemistry
  • 1997-1998: Aaron Goldman, Physics & Astronomy and Bruce Pennington: Psychology
  • 1998-1999: not given:
  • 1999-2000: Donald H. Stedman, Chemistry & Biochemistry
  • 2000-2001: Alan Gilbert, The Josef Korbel School of International Studies
  • 2001-2002: James C. Wilson, Engineering
  • 2002-2003: Stanley Gudder, Mathematics
  • 2003-2004: Ricardo F. Iznaola, Music
  • 2004-2005: Wyndol Furman, Psychology
  • 2005-2006: Maciej Kumosa, Engineering
  • 2006-2007: Bin Ramke, English
  • 2007-2008: Barry Hughes, The Josef Korbel School of International Studies
  • 2008-2009: Andrei Kutateladze, Chemistry & Biochemistry
  • 2009-2010: Jack Donnelly, The Josef Korbel School of International Studies
  • 2010-2011: Mario Lopez, Mathematics and Computer Science
  • 2011-2012: Howard Markman, Psychology
  • 2012-2013: Kimon Valavanis, Electrical and Computer Engineering
  • 2013-2014: Haider Khan, The Josef Korbel School of International Studies

The basis for selection as an Evans Professor shall be the attainment of national and international distinction for outstanding research or other creative, scholarly achievement that has significantly affected his/her field.

Evans Professorship Nomination and Selection Guidelines 2011-2012

United Methodist Church - University Scholar/ Teacher of the Year Award

Past Recipients
  • 1981-1982: Herb Greenberg, Math
  • 1982-1983: Wilbert Moore, Sociology
  • 1983-1984: James E. Sorensen, Accountancy
  • 1984-1985: Barry Hughes, The Josef Korbel School of International Studies
  • 1985-1986: Joseph Campos, Psychology
  • 1986-1987: Will Gravely, Religious Studies
  • 1987-1988: Tricia S. Jones, Speech Comm
  • 1988-1989: Alexandra Olsen, English
  • 1989-1990: George W. Shepherd, The Josef Korbel School of International Studies
  • 1990-1991: Robert P. McGowan, Management
  • 1991-1992: James P. Gilroy, Lang & Lit
  • 1992-1993: Janette B. Benson, Psychology
  • 1993-1994: Bernard Spilka, Psychology
  • 1994-1995: Frederick Greenspahn, Judaic Studies
  • 1995-1996: Sandra S. Eaton, Chemistry & Biochemistry and Richard Clemmer-Smith, Anthropology
  • 1996-1997: Kathy E. Green, Education
  • 1997-1998: Dean Saitta, Anthropology
  • 1998-1999: Julie Nice, Law
  • 1999-2000: Barbara J. Wilcots, English and Oscar Somoza, Lang & Lit
  • 2000-2001: Tracy B. Ehlers, Anthropology
  • 2001-2002: Andrew E. Busch, Political Science
  • 2002-2003: Eleanor McNees, English
  • 2003-2004: Jeffrey B. Rutenbeck, Mass Communications & Journalism Studies
  • 2004-2005: Peter Adler, Sociology & Criminology
  • 2005-2006: Ilene Grabel, The Josef Korbel School of International Studies
  • 2006-2007: Cindy McRae, College of Education and Margaret Whitt, English
  • 2007-2008: Daniel McIntosh, Psychology
  • 2008-2009: John Kinnamon, Biological Sciences
  • 2009-2010: Anne DePrince, Psychology
  • 2010-2011: Bonnie Clark, Anthropology
  • 2011-2012: Corinne Lengsfeld, Mechanical and Materials Engineering
  • 2012-2013: Michael Kinyon, Mathematics
  • 2013-2014: Lavita Nadkarni, Graduate School of Professional Psychology

This award recognizes an outstanding faculty member for contributions to scholarship and teaching at the University of Denver. Faculty are honored for exceptional teaching, concern for students, and commitment to high standards in professional and personal life.

Distinguished Scholar Award - Burlington Northern Foundation Faculty Achievement Award

Past Recipients

(S = Scholar, T = Teacher, F = Faculty)

  • 1984-1985: J. Donald Hughes (S), History and Robert C. Schultz (T), Philosophy
  • 1985-1986: Joseph S. Szyliowicz (S),The Josef Korbel School of International Studies and James A. LaVita (T) Math & Comp Sci
  • 1986-1987: Paul Dempsey (S), Law and Charlotte "Barney" Sanborn (T), Sports Sci / Phys Ed
  • 1987-1988: Aaron Goldman (S), Physics & Astronomy (S); James E. Platt (T), Biological Sciences, Sarah M. Nelson (S), Anthropology; Paul Colomy (T), Sociology
  • 1988-1989: Ved P. Nanda (S), Law
  • 1989-1990: Gregory A. Robbins (T), Religious Studies
  • 1990-1991: Donald G. Sullivan (F), Geography
  • 1991-1992: Robert M. Dores (F), Biological Sciences

Distinguished Scholar Award

Past Recipients
  • 1990-1991: Joyce Goodfriend, History
  • 1991-1992: not given
  • 1992-1993: Hugh D. Grove, Accountancy
  • 1993-1994: J.C. (Chuck) Wilson, Engineering
  • 1994-1995: E. Spencer Wellhofer, Political Science
  • 1995-1996: Peter Golas, History
  • 1996-1997: R. (Buck) Sanford, Biological Sciences
  • 1997-1998: Jack Donnelly, The Josef Korbel School of International Studies
  • 1998-1999: David Barnes, Law
  • 1999-2000: Wyndol Furman, Psychology
  • 2000-2001: Robert Granfield, Sociology
  • 2001-2002: Lawrence N. Argent, Art & Art History
  • 2002-2003: Jeffrey Jenson, GSSW
  • 2003-2004: Andrei G. Kutateladze, Chemistry & Biochemistry
  • 2003-2004: Susan Sterett, Political Science
  • 2004-2005: Jack Donnelly, The Josef Korbel School of International Studies
  • 2005-2006: Jan Keenan, Psychology
  • 2006-2007: Howard Markman, Psychology
  • 2007-2008: Micheline Ishay, The Josef Korbel School of International Studies
  • 2008-2009: Stephen Shirk, Psychology
  • 2009-2010: Suisheng (Sam) Zhao, The Josef Korbel School of International Studies
  • 2010-2011: Doug Hesse, English
  • 2011-2012: Paul Rullkoetter, Mechanical and Materials Engineering
  • 2012-2013: Donald Bacon, Daniels College of Business
  • 2013-2014: Christina Kreps, Anthropology

This award is to recognize unusually significant and meritorious achievement in professional scholarship, as evidenced by publications and their enhancing effect on classroom teaching.

Distinguished Teaching Award

Past Recipients
  • 1968-1969: Edith Davis, GSSW; Thomas Drabek, Sociology; Wayne Shroyer, Accountancy
  • 1969-1970: George E. Bradwell, Math;, Laurance C. Herold, Geography
  • 1970-1971: Stuart James, English
  • 1971-1972: Allen duPont Breck, History
  • 1972-1973: William S. Huff, Law
  • 1973-1974: Wilbur H. Parks, MS & EE
  • 1974-1975: Elizabeth Tuttle, Physics
  • 1975-1976: Gerald W. Chapman, English
  • 1976-1977: David Anderson, Foreign Languages
  • 1977-1978: Ron Gist, Business
  • 1978-1979: Luis P. Fonseca, Foreign Languages
  • 1979-1980: Dennis Barrett, Biological Sciences
  • 1980-1981: Jay Trowill, Psychology
  • 1981-1982, Terrence Toy: Geography
  • 1982-1983, Joel S. Cohen: Math
  • 1983-1984, Herschel Neumann, Physics
  • 1984-1985: Ronald J. Rizzuto, Finance
  • 1985-1986: Jere P. Surber, Philosophy
  • 1986-1987: Anne R. Mahoney, Sociology
  • 1987-1988: John C. Livingston, History
  • 1988-1989: David Longbrake, Geography
  • 1989-1990: John D. Bazely, Accountancy
  • 1990-1991: M.E. Warlick, Art
  • 1991-1992: Cynthia V. Fukami, Management; Margaret E. Whitt, English
  • 1992-1993, Richard N. Ball: Math & Comp Sci
  • 1993-1994: Diane Benoit, Art & Art History
  • 1994-1995: Jan Laitos, Law
  • 1995-1996: Alvin Goldberg, Human Comm
  • 1996-1997: William Dorn, Math & Comp Sci
  • 1997-1998: Roberta Waldbaum, Lang & Lit
  • 1998-1999: Robert Davine, Music
  • 1999-2000: Cathy Grieve, Mass Comm
  • 2000-2001: Maria T. Riva, Education
  • 2001-2002: Susan L. Stakel, Lang & Lit
  • 2002-2003: Buie Seawell, Business Ethics
  • 2003-2004: P. Bruce Uhrmacher, Education
  • 2004-2005: Joseph Hornback, Chemistry & Biochemistry
  • 2005-2006: Roberto Corrada, Law; Jean East, GSSW
  • 2006-2007: Scott Leutenegger, Computer Science
  • 2007-2008: Susan Sadler, Biological Sciences
  • 2008-2009: Shelley Smith-Acuna, GSPP
  • 2009-2010: Larry Conyers, Anthropology; Roddy MacInnes, Art & Art History
  • 2010-2011: Keith Miller, Chemistry & Biochemistry
  • 2011-2012: David Thomson, Sturm College of Law
  • 2012-2013: Artur Poczwardowski, Graduate School of Professional Psychology
  • 2013-2014: Phoenix Cai, Sturm College of Law

This award recognizes excellence in teaching. The nomination should emphasize the degree to which a person’s teaching has constructively influenced his/her students. The nominee must have completed three or more years of teaching at the University of Denver. It is presented at the Fall Convocation.

University Lecturer

Past Recipients
  • 1954-1955: Fred E. D. Amour, Zoology
  • 1955-1956: Levette J. Davidson, English
  • 1956-1957: Vance Kirkland, Art
  • 1957-1958: Josef Korbel, Int'l Relations
  • 1958-1959: Fitzhugh Carmichael, Statistics
  • 1959-1960: Elwood Murray, Speech
  • 1960-1961: R. Russell Porter, Theatre
  • 1961-1962: Essie White Cohn, Chemistry
  • 1962-1963: Thompson Marsh, Law
  • 1963-1964: W. Campton Bell, Theatre
  • 1964-1965: Harry Seligson, Administration
  • 1965-1966: John E. Williams, English
  • 1966-1967: Robert L. Chasson, Physics
  • 1967-1968: Harold Mendelsohn, Mass Comm
  • 1968-1969: Wolfgang Yourgrau, Philosophy
  • 1969-1970: Herbert J. Greenberg, Math
  • 1970-1971: Gresham Sykes, Law
  • 1971-1972: Gerald W. Chapman, English
  • 1972-1973: Juan G. Roederer, Physics
  • 1973-1974: Wilbert Moore, Sociology
  • 1974-1975: John B. Newkirk, Chemistry
  • 1975-1976: George Barany, History
  • 1976-1977: Gunnar Boklund, English
  • 1977-1978: David G. Murcray, Physics
  • 1978-1979: David Bayley, Int'l Relations
  • 1979-1980: John Horn, Psychology
  • 1980-1981: Seymour Epstein, Social Sciences, English
  • 1981-1982: Ved Nanda, Law
  • 1982-1983: Norman Bleistein, Math
  • 1983-1984: not given,
  • 1984-1985: Marshall Haith, Psychology
  • 1985-1986: Frank E. X. Dance, Speech Comm
  • 1986-1987: Steve H. Carpenter, Physics
  • 1987-1988: Gareth R. Eaton, Chemistry
  • 1988-1989: Stanley P. Gudder, Math & Comp Sci
  • 1989-1990: Susan Harter, Pyschology
  • 1990-1991: Karen S. Kitchener, Education
  • 1991-1992: Lawrence P. Tiffany, Law
  • 1992-1993: Toni W. Linder, Education
  • 1993-1994: Donald H. Stedman, Chemistry
  • 1994-1995: Paul Predecki, Engineering
  • 1995-1996: Bruce Pennington, Psychology
  • 1996-1997: Peter Adler, Sociology
  • 1997-1998: Alan Gilbert, The Josef Korbel School of International Studies
  • 1998-1999: Ricardo Iznaola, Music
  • 1999-2000: Bin Ramke, English
  • 2000-2001: James R. Davis, Education
  • 2001-2002: Alton B. Barbour, Human Communications
  • 2002-2003: David Levine, The Josef Korbel School of International Studies
  • 2003-2004: not given,
  • 2004-2005: Barry Hughes, The Josef Korbel School of International Studies
  • 2005-2006: Sandra Eaton, Chemistry and Biochemistry
  • 2006-2007: Jeffrey Jenson, GSSW
  • 2007-2008: Jack Donnelly, The Josef Korbel School of International Studies
  • 2008-2009: Rick Ball, Mathematics
  • 2009-2010: Martin Rhodes, The Josef Korbel School of International Studies
  • 2010-2011: Ilene Grabel, The Josef Korbel School of International Studies
  • 2011-2012: Tom Farer, The Josef Korbel School of International Studies
  • 2013-2014: Susan Schulten, History

This award is given in recognition of superlative creative and scholarly work. The lecturer is chosen without regard for time spent at the University or popularity as an individual or as a teacher.

Faculty Service Award

Past Recipients
  • 2008-2009: Gordon Von Stroh, Management
  • 2009-2010: Davor Balzar, Physics & Astronomy
  • 2010-2011: Alvaro Arias, Mathematics
  • 2011-2012: Robert Dores, Biological Sciences
  • 2012-2013: Ved Nanda, Sturm College of Law
  • 2013-2014: Charles Reichardt, Psychology

This award is given to a faculty member in recognition of outstanding service to the university, the community, or the profession.

Adjunct Faculty Teaching Award

Past Recipients
  • 1999-2000: Hallie Ward, Psychology
  • 2000-2001: Jeffrey C. Keith, Art & Art History
  • 2001-2002: Barbara H. Wright, TWC/Ucoll
  • 2002-2003: Robert Melvin, University College
  • 2003-2004: Raymond G. Boersema, Women's College
  • 2003-2004: Uri Neil, Judaic Studies
  • 2004-2005: Bradford Bolton, College of Law
  • 2005-2006: Chris Edwards, University College
  • 2006-2007: not awarded,
  • 2007-2008: Michelle Meyer, Daniels College of Business
  • 2008-2009: Margaret Sanders, The Josef Korbel School of International Studies
  • 2009-2010: Andrea Gelfuso,
  • 2010-2011: Lynn Holland, The Josef Korbel School of International Studies
  • 2011-2012: Randel Lewis, Reiman School of Finance
  • 2012-2013: Robert McGahey, Sturm College of Law
  • 2013-2014: Martin Garnar, Morgridge College of Education

This award is given in recognition of excellence in teaching by an adjunct faculty member. The honoree should have taught at least one course per year in at the University in a degree-granting program for each of the three years prior to the nomination.

Faculty Awards Announcement 2011-2012